Bozcaada

Haziran 21, 2024by kucukkuyutur0

 

İnsanlar uzun ömürlü olsun diye yaratılmış Bozcaada”
Heredot.

 

Bozcaada

Bozcaada eski ismiyle Tenedos kuzey Ege’de Çanakkale’ye bağlı, güzelliği ve sakinliği ile insanı kendine hayran bırakan Türkiye’nin üçüncü büyük adası. Adaya ulaşım Geyikli’den kalkan feribotlarla yapılıyor. Yaz ayları adanın en kalabalık zamanları olduğundan feribotlarda da bir yoğunluk yaşanıyor. Bu nedenle turla gidiyorsanız en mantıklısını yaparsanız

Bozcaada veya eski adıyla Tenedos (LatinceTenedus), Türkiye‘nin üçüncü büyük, Ege Denizi‘nde ise Gökçeada‘dan sonra ikinci en büyük adası ve Çanakkale ilinin bir ilçesidir.

Türkiye‘nin (büyükşehir merkez ilçeleri hariç) köyü olmayan tek ilçesidir.

Yüzölçümü 40 km2, anakaraya uzaklığı 6 km’dir.

2022 yılı verilerine göre ilçe nüfusu 3.120’dir. İlçede kışları nüfus düşmekte, yazları ise tatilcilerle artmaktadır. Bağcılık, deniz turizmi ve rüzgâr türbinleriyle ön plana çıkar.

Ada, İngilizcede hem Tenedos (Yunanca adı) hem de Bozcaada (Türkçe adı) olarak bilinir. Yüzyıllar boyunca birçok başka isim kullanılmıştır.[5] Belgelenmiş eski Yunan adları, Leukophrys,[6][7] Calydna, Phoenice ve Lyrnessus’tur. (Pliny, HN 5,140).[8] Adanın resmi Türkçe adı Bozcaada’dır.[9]

Tenedos adı Atinalı Apollodoros‘a göre Truva Savaşı sırasında adayı yöneten Yunan kahramanı Tenes‘ten türetilmiştir ve Truva Savaşı‘nda Aşil tarafından öldürülmüştür. Apollodorus, adanın aslında Tenes adaya çıkıp hükümdar olana kadar Leocophrys olarak bilindiğini yazar.[10]

Ada, Osmanlı İmparatorluğu’nun adayı ele geçirmesiyle Bozcaada olarak tanındı.[11] Genellikle Yunan ile Türk nüfusu adaya farklı isimler kullanırken Bozcaada adı, adanın Osmanlı tarafından fethedilmesinden sonra Bozcaada ile birlikte adanın ortak adı olarak kaldı.

 

Bozcaada Neyi İle Meşhur?

Bozcaada’nın neyi meşhur. Bozcaada şarabı, reçeli, kurabiyesi ve denizi, kalesi, mistik yapısıyla meşhurdur. Ada ilk olarak ter temiz denizi ile akla gelir, pırıl pırıl sular, 10larca güzel plaj. Bozcaada Kurabiyesi çok meşhurdur.

 

Bozcaada Ne Zaman Türk Lirası Oldu?

Bozcaada 24 Temmuz 1923‘te imzalanan Lozan Antlaşması ile Türkiye Cumhuriyeti’ne bırakıldı. Türkler, adayı aynı yılın 20 Eylül günü teslim aldılar.

 

 

Sosyal ağlarda paylaşın

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Copyright © 2024 - Tüm Hakları Saklıdır | Küçükkuyutur | 05397011717