Hasan Boğuldu ve Efsanesi

Hasan Boguldu

Hasan Boğuldu

Hasan Boğuldu Şelalesi Kaz Dağları Milli Parkı içinde bulunuyor. Hikayesi ile hüzne boğan bu şelale, görüntüsüyle ise tam anlamıyla güzelliğe doyuruyor insanı. Ağaçlarla kaplı şelale alanına ilk girdiğinizde Sütüven Şelalesi karşılıyor sizi. Tepeden akan suyun aşağıda oluşturduğu gölet, Hasan Boğuldu Şelalesi’nden daha sığ ve tabii ki yine tertemiz. Hasan Boğuldu  Şelalesi’ne ulaşmak için biraz yürümeniz gerekiyor. Ormanın manzarasını izlerken yol şıp diye bitiveriyor zaten.

Yemyeşil ormanın içinde, ışıl ışıl billur gibi suyu ziyaretçilerine göz kırpsa da cam gibi olan gölde yüzmeye karar verirseniz eğer durabileceğiniz süre en fazla 10 saniye. Çünkü o kadar soğuk ki ancak bu kadar dayanabilirsiniz diye düşünüyoruz.

Hasanboguldu Goleti
Hasanboguldu Goleti

Bu arada, şelalenin ve o eşsiz oksijen deposu ormanın tadını doyasıya çıkarabilmeniz için ya hafta içi ya da hafta sonu erken saatlerde gitmenizi öneririz Hasan Boğuldu’ya. Aklınıza burası düştü ya da bir şekilde bu yazıyla karşılaştıysanız cennet vatanımızın bu köşesini görmenizi mutlaka tavsiye ederiz.

Hasan Boğuldu Efsanesi

Efsaneye göre, yöre aşiretinden bir kız ile obalı bir delikanlı evlenmek isterler. Fakat töreler uymaz ve töre sınavları yapılmasına karar verilir. Kız, obalı delikanlıya “Benimle evlenmek istiyorsan aşiret büyüklerinin kararı olarak, 40 okkalık tuz çuvalını bizim dağa sırtından hiç indirmeden getirmelisin.” der.

Çünkü dağlı kız, tuz çuvalını hiç nefes almadan ovadan dağa götürebilmektedir. Delikanlı Hasan, Emine ile evlenebilmek için tuz çuvalını sırtlanır ve dağa çıkmaya başlar. Ne var ki sıcakta terlemiş ve tuz çuvalı sırtında derin yaralar açmıştır. Yarı yolda çıkamayacağını anlar ve Emine’ye durması için yalvarır, sonra kendini gölete atar. Emine töre kanununa göre duramaz arkasına bakmadan dağa varır. Hasan törenin isteğini yerine getirmemiştir. Ancak Emine bir süre sonra kulaklarında sürekli Hasan’ın yakarışlarını duyar, durmadığı için pişman olur. Hasan’ın ona yalvardığı göletin oraya gelip onu aramaya başlar. Göletin kenarında Hasan’a verdiği yemeniyi bulur ve o yemeniyle kendini orada bir ağaca asar.

Yazları azalmasına rağmen efsanedeki derenin aktığı bölgede suyun kenarında piknik masaları bulunuyor. Kızılkeçili Çayı üzerinde bulunan Sütüven Çağlayanı’nın biraz ilerisinde doğal kayanın havuz haline dönüştüğü, yemyeşil doğası, pınarı, küçük göletleri ve şelalesiyle çok hoş bir piknik mekanı Hasan Boğuldu.

Hasan Boguldu Sutuven Selalesi
Hasan Boguldu Sutuven Selalesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.