Eyvan Nedir? Eyvan Gecesi Hakkında Bilgiler

Diyarbakir Zinciriye Konağı

Güney doğu Anadolu bölgesinde sadece Diyarbakır a özgü bir gecedir ve sadece bu mimari tarzına uygun yapılarda Zinciriye konağından geceler düzenlenir.

Eyvan Nedir?

Özellikle Güneydoğu Anadolu evlerinde avluya bakan, önü açık, üstü kapalı yüksekçe döşemesi olan, ortasında bir de küçük havuzu bulunan oturma yeri. Büyük Selçuklu ve Anadolu Selçuklularının cami ve medreselerindeki üç yanı kapalı, avluya bakan yanı açık, üstü tonozla örtülmüş, yerden yüksekçe zeminli yer.

Eyvan Gecesi Hakkında Bilgiler

Güney doğu Anadolu bölgesinde sadece Diyarbakır a özgü bir gecedir ve sadece bu mimari tarzına uygun yapılarda Zinciriye konağından geceler düzenlenir. Diyarbakır yöresine ait yöresel türkülerin söylendiği bir gecedir ve bu gecelerde Alkol olmaz çünkü kültürel miras geleneğidir bu gecelerde katılımcılar halay çekme ve çeşitli oyunlar oynayarak o bölgenin kültürel mirasını yaşamış olur,

Diyarbakır Tarih-i Zinciriye Konağı Kahvaltı ve Cafe  Eyvan Grubu
Diyarbakır Tarih-i Zinciriye Konağı Kahvaltı ve Cafe Eyvan Grubu

Eyvan geceleri yemeksiz olur ama tabii ki çiğ köfte sazlı sözlü ikramlar olmaz sa olmazıdır. EYVAN gecesi yöresel müzik eşliğinde gecenin ilerleyen saatlerine kadar devam eder.

Eyvan Gecesi
Eyvan Gecesi

 

Diyarbakir Zinciriye Konağı
Diyarbakir Zinciriye Konağı

Eyvan Nedir? Eyvan Gecesi Hakkında Bilgiler” te bir düşünce

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.